Shoptet - nastavení doplňku CG Logistika

Cenová nabídka a smlouva

Proces začíná instalací doplňku v administraci vašeho e-shopu. O provedené instalaci bude informován náš obchodní zástupce. Ten se s vámi spojí a dohodnete se na podmínkách spolupráce.

Po uzavření smlouvy získáte přístup do aplikace eLogist a spolu s tím detailní přehled o stavu vaší skladové zásoby a postupu vyřizování objednávek.

Abychom mohli vůbec nějaké objednávky odesílat, potřebujeme, abyste k nám naskladnili své zboží. Náš tým vás bude informovat o konkrétním postupu.

Nakonec vás požádáme o nastavení parametrů propojení. Tomu jsou věnovány následující oddíly.

Nastavení přepravních a platebních metod

V e-shopu

V sekci Nastavení › Doprava a platby › Způsoby dopravy povolte nebo přidejte a nastavte přepravní metody, na jejichž využívání jsme se dohodli ve smlouvě.

Přepravní metody můžete nazvat podle svých potřeb. Není podmínkou, aby se název přesně shodoval s názvem přepravy v eLogistu.

Obdobným způsobem nastavte požadované způsoby platby.

V eLogistu

V aplikaci eLogist vstupte do nabídky Klient > Nastavení doplňku Shoptet.

Pro každou přepravní a platební metodu zde uvidíte řádek. Vyberte z naší nabídky přepravních služeb tu, která se má pro daný případ použít. U platebních metod zadejte, jestli má dopravce inkasovat dobírku, nebo se objednávka může považovat za uhrazenou.

Pokud zde nevidíte některou z přepravních nebo platebních metod, které jste si nakonfigurovali a povolili v e-shopu, je možné, že jsme tuto úpravu dosud nezaznamenali. Stiskem tlačítka Aktualizovat seznamy ze Shoptetu nám pomůžete tento stav napravit.

Provedené změny nezpomeňte uložit.

Nastavení stavů objednávek

V e-shopu

Pro lepší možnost sledování přenášení objednávek a jejich dalšího zpracování doporučujeme nastavit několik nových stavů objednávek. Přejděte do sekce Nastavení > Objednávky > Stavy.

Jaké stavy přidat:
* ComGate – problém (pro objednávky, které se z nějakého důvodu nepovedlo přenést do ComGate)
* ComGate – zpracovává se (pro objednávky, které byly naopak úspěšně přeneseny a čekají na zpracování

Dále podle potřeby můžete přidat další stavy odpovídající stavům objednávky v Comgate, které máte zájem sledovat (například Comgate – Doručená). Toto ovšem není podmínkou, pokud například máte již z dřívějška vytvořený stav Doručeno, je možné nastavit, aby se při doručení zásilky nastavil tento stav a není potřeba kvůli tomu zakládat nový.

Uvedené názvy stavů jsou opět pouze návrhy, které není nezbytné přesně dodržet, zvolte si takové, které vyhovují vám.

V eLogistu

Přejděte opět do již známé sekce Klient > Nastavení doplňku Shoptet. Naleznete zde dva druhy nastavení:

Doplněk bude podle vašeho zadání při určitých změnách objednávky v ComGate měnit stav objednávky v e-shopu. U stavů, které vás nezajímají, můžete ponechat volbu neměnit, pak se žádná změna do e-shopu hlásit nebude.

Poslední nastavení určuje, které objednávky se mají nebo nemají přenášet. Je to řízeno stavem objednávky v e-shopu.

V počátečním nastavení se ignorují objednávky ve všech stavech. Pouze vy sami víte, v kterém stavu je možné považovat objednávku za potvrzenou a připravenou k vyřízení v ComGate. U tohoto stavu (nebo více stavů) zrušte zaškrtnutí.

Aby se objednávka přenesla, musí být splněna tato pravidla:
- objednávka je ve stavu, u kterého je zaškrtnut přenášet
- objednávka je na dobírku nebo je označena jako zaplacená

Nastavení je také potřeba potvrdit.

Jak probíhá přenos objednávek

Pravidla pro přenášení objednávek jsou již částečně naznačena ve výše uvedeném popisu nastavení.

Dojde-li v e-shopu ke změně objednávky do některého z vybraných stavů a zároveň je objednávka buď na dobírku, nebo zaplacená, doplněk se pokusí založit objednávku v systému eLogist.

Pokud se to podaří, objednávka v eLogistu bude ve stavu Nová a objednávka v e-shopu bude ve stavu, který jste si ke stavu Nová přiřadili v nastavení doplňku (např. CG – zpracovává se).

Pokud se přenos objednávky nezdaří, nastaví se stav, který jste si zvolili pro neúspěšné vytvoření objednávky (např. CG – problém). Může jít o případy, kdy je uvedeno nesmyslné PSČ, chybí některý kontaktní údaj nezbytný pro zvolený způsob přepravy apod. Popis chyby vždy zapíšeme do poznámky, kterou najdete na záložce Doplňující informace. Shoptet nám bohužel neumožňuje vložit tuto informaci na viditelnější místo.

Jakmile popsaný chybový stav vyřešíte a provedete úpravu některého údaje objednávky nebo změnu stavu, provede se nový pokus o vytvoření objednávky v eLogistu.

Po úspěšném vytvoření objednávka dále prochází zpracováním a každá další změna stavu se projeví odpovídající změnou stavu v e-shopu podle vašeho nastavení.

Zároveň můžete sledovat stav vyřízení případně kontrolovat správnost přenesených údajů přímo v aplikaci eLogist.

Jakmile je známo číslo zásilky u dopravce, které umožňuje zákazníkovi sledovat stav zásilky na webu dopravce, je toto číslo propsáno k objednávce do e-shopu.